برگزاری کلاس بهداشت، ایمنی و محیط زیست در مرکز آموزش های ضمن خدمت

۱۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۰:۰۰ کد : ۸۵۷۹ اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۷۲۱
برگزاری کلاس بهداشت، ایمنی و محیط زیست در مرکز آموزش های ضمن خدمت

HSE حرف اول کلمات Health (بهداشت)، Safety (ایمنی) و Environment (محیط زیست) است که متولی و عهده دار کلیه مسائل مربوط به بهداشت کار ، صنعتی و محیط ، ایمنی و آتش نشانی و محیط زیست می‌باشد. به طور کلی HSE شامل قوانین، مقررات و فرآیندهایی که جهت ایمنی کارگران و پیمانکاران در محیط کار، آتش نشانی، حفاظت از محیط زیست و همچنین حفاظت از محیط پیرامون در برابر خطرات است. یک محیط کاری ایمن، بدون خطرات و حوادث با استفاده از سیستم مدیریت بهداشت و ایمنی (HSE) می‌تواند در سراسر کشور پیاده سازی شود؛ چیزی که در این رابطه بسیار حائز اهمیت است، آموزش کارکنان در مورد بهداشت و ایمنی مطابق با استانداردهای HSE است.

تاریخچه HSE

بحث بهداشت و ایمنی و محیط زیست از زمان انقلاب صنعتی مطرح شد در آن زمان کارگران بسیاری به دلیل شرایط کاری نامناسب بر اثر حادثه، بیماری و .. جان خود را از دست می‌دادند، همچنین در آن زمان ارتباط بین بیماری و وقوع حادثه کشف گردید و در سال ۱۹۷۰ میلادی قانونی جهت حمایت از حقوق کارگران و کارمندان تصویب شد تحت این عنوان که کارفرما مکلف است، تمام خطرات ناشی از کار را برای کارگران خود شرح داده تا آنها بدانند در چه محیطی کار می‌کنند.

بهداشت (Health)

بهداشت شامل نظارت بر سلامتی کارکنانی است که در محیط‌های آلوده و خطرناک مثل کار با اشعه یا قرار داشتن در محیط‌هایی با هوای آلوده که در معرض خطرات متفاوت اند، می‌باشد.

مزایای نظارت بهداشتی

تشخیص به موقع عوامل نامطلوب، با تشخیص به موقع کارفرما راحت‌تر می‌تواند کنترل‌هایی انجام دهد و ازشیوع آن عواملی که برای سلامتی خطر دارند جلوگیری کند.

کسب اطلاعاتی جهت ارزیابی خطرات و ریسک‌های بهداشتی برای کمک به کارکنان.

آگاه سازی بیش‌تر کارمندان از خطرات احتمالی موجود در محیط پیرامون.

ایجاد فرصت جهت آموزش مسائل مرتبط با بهداشت و سلامتی به کارکنان.

ایمنی (Safety)

کارکرد ایمنی شامل حفاظت از کارمندان در برابر خطرات موجود عملیات‌های مختلف کاری است. برخی از مشاغل پر خطر هستند و در معرض حوادث مختلف هستند. به طور مثال کار در ارتفاع، جوشکاری، حفاری و … که اگر ایمنی به درستی رعایت نشود، سلامتی کارکنان به خطر می‌افتد. استفاده از تجهیزات ایمنی برای کارکنان جهت حفظ سلامتی، از کاربردهای ایمنی در HSE است. همچنین ایمن سازی محیط کار، مدیریت حریق و … برای جلوگیری از خطرات احتمالی از کارهای ایمنی در HSE می‌باشد.

محیط زیست (Environment)

کارکرد زیست محیطی بر تأثیرات منفی فعالیت‌های نفتی در طبیعت کنترل دارد. محیط زیست به نظارت بر آلودگی‌های ناشی از ماشین آلات صنعتی که شامل انتشار گازهای هیدروکربن، گازوئیل و موارد این چنینی مربوط می‌شود.

هدف از مسائل محیط زیستی کاهش پسماند مواد زائد، کاهش آلودگی‌های مخرب محیط زیست می‌باشد. هدف کلی ارائه خدماتی جهت جلوگیری یا کاهش این موارد مخرب است.

مزایای پیاده سازی سیستم مدیریت HSE

بهبود سلامتی و ایمنی و افزایش کارایی کسب و کار با توجه به کاهش میزان حوادث

بهبود روابط و ایجاد صمیمیت بیش‌تر. وقتی کارکنان متوجه نگرانی شما نسبت به سلامتی‌شان می‌شوند.

حس مهم بودن می‌کنند، انرژی مثبتی در فضای کاری برقرار می‌شود که موجب افزایش بهره وری در کار می‌شود.

اعتماد بانک‌ها و سرمایه‌گذاران و شرکای تجاری را برای همکاری بهتر جلب می‌کنید.

هدفمند بود و ایجاد یکپارچگی در کل سازمان.

آمادگی برای شرایط بحرانی.

کلاس HSE در تاریخ ۹۷/۱۲/۱۴ در مرکز آموزش‌های ضمن خدمت دانشگاه تهران جهت دانش افزایی کارشناسان آزمایشگاه برگزار گردید.

کلید واژه ها: دانشگاه تهران مرکز آموزش های ضمن خدمت بهداشت، ایمنی و محیط زیست HSE کارشناسان آزمایشگاه


( ۳ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.